Jak sportovní kluby využívají PPC reklamu k získávání nových členů a fanoušků
- Proč už nestačí jen plakáty a letáky
- Co přesně je PPC reklama a proč je ideální pro sportovní kluby
- Případová studie: Jak hokejový klub v Brně zdvojnásobil počet přihlášek za měsíc
- Jak na PPC reklamu v Ostravě, když nemáte marketingové zkušenosti
- SEO a PPC: Jak spojit dlouhodobou a krátkodobou strategii
- Nejčastější chyby, kterých se sportovní kluby dopouštějí v online marketingu
- Kam se bude vyvíjet marketing sportovních klubů v příštích letech
- Závěr: I malý klub může být online vidět
Sedím v šatně brněnského florbalového klubu a poslouchám Milana, veterána místní sportovní scény, který právě vysvětluje ostatním trenérům, proč jejich juniorský tým loni nenabral dost nových členů. "Kluci, to je jednoduchý. My pořád visíme na nástěnkách základek a rozdáváme letáčky, zatímco konkurence valí online. Děcka dneska nekoukají na nástěnky, ty koukají do mobilů. Musíme jít sakra s dobou." Šatnami se rozlehlo souhlasné mručení. Milan má recht – sportovní kluby, které ignorují digitální marketing, se dnes dostávají do stále větší nevýhody.
Není to jen problém brněnských klubů. Od malých venkovských oddílů až po velké městské sportovní organizace se všichni potýkají se stejnou výzvou – jak přilákat nové členy a fanoušky v době, kdy tradiční metody náboru přestávají fungovat. A právě tady přichází na scénu PPC reklama – nenápadný, ale neskutečně účinný nástroj, který dokáže divy i s omezeným rozpočtem.
Proč už nestačí jen plakáty a letáky
Pamatujete, jak se dřív sháněli noví členové do sportovních klubů? Nalepili jste plakáty po okolí, rozdali letáčky ve školách a spolehli se na to, že děti přitáhnou kamarády. Tahle strategie měla vždycky svoje mouchy, ale jakž takž fungovala. Jenže pak přišly chytré telefony a sociální sítě a všechno se změnilo.
"Když jsem začínal s basketbalem v Ostravě před patnácti lety, stačilo dát inzerát do místních novin a na nábor přišlo třicet děcek," vzpomíná Tomáš, trenér mládeže. "Loni jsme udělali to samé a přišli čtyři. Čtyři! Bylo to jak pohřeb, ne nábor. Pak nám jeden z rodičů, co dělá v marketingu, poradil - PPC reklama Ostrava. Nastavili jsme kampaň přes agenturu PPCprofits.cz a na další nábor dorazilo sedmadvacet dětí. Ten rozdíl byl neuvěřitelnej."
Není to jen o tom, že by dnešní děti a jejich rodiče byli líní číst plakáty. Je to o tom, jak vyhledávají informace. Když dneska rodič uvažuje, do jakého sportu zapsat dítě, první, co udělá, je, že otevře Google a zadá něco jako "florbal pro děti Praha" nebo "tenisový klub pro začátečníky Brno". A co se nestane - ukážou se mu výsledky vyhledávání, kde úplně nahoře svítí placené reklamy klubů, které investovaly do PPC. Výsledek? Tyto kluby získávají nové členy, zatímco ostatní se diví, proč se jim nedaří.
Co přesně je PPC reklama a proč je ideální pro sportovní kluby
PPC (Pay-Per-Click) reklama je v podstatě jednoduchá věc – platíte jen za to, když na vaši reklamu někdo klikne. Neplatíte za to, že někde visí, ale jen za reálný zájem. Pro sportovní kluby s omezenými rozpočty je to naprostá bomba.
Pavel, který vede malý badmintonový klub v Brně, mi u piva vysvětluje: "My jsme měli na marketing směšných pět tisíc na půl roku. S tím toho normálně moc nenaděláš. Jenže s PPC reklamou Brno nám tohle stačilo na tříměsíční kampaň, která přivedla šestnáct nových členů. Při našem členském poplatku se nám investice vrátila už po dvou měsících."
Další výhodou je přesné cílení. Můžete svou reklamu ukázat přesně těm lidem, kteří bydlí v dosahu vašeho klubu, jsou v relevantním věku, nebo dokonce projevili zájem o podobné aktivity. "My jsme naši reklamu nastavili tak, aby se zobrazovala jen rodičům s dětmi ve věku 8-12 let v okruhu pěti kilometrů od našeho hřiště," vysvětluje Martin, který vede fotbalový klub v Ostravě. "To by s letáky nešlo, leda bysme obcházeli barák od baráku jako Svědci Jehovovi."
Případová studie: Jak hokejový klub v Brně zdvojnásobil počet přihlášek za měsíc
Brno má silnou hokejovou tradici, ale i tady bojují menší kluby o každé dítě. "Kometa nám ty talenty vysaje jak vysavač," stěžuje si Radek, šéftrenér mládeže v menším brněnském klubu. "My nejsme Kometa, my jim nemůžeme nabídnout, že z nich bude příští Pastrňák. Musíme sázet na něco jiného – na rodinný přístup, na to, že u nás může hrát každý, ne jen talent."
Problém byl, jak tohle poselství dostat k rodičům. "Zkoušeli jsme dny otevřených dveří, letáky ve školách, dokonce jsem byl i v místním rádiu. Výsledky nic moc," kroutí hlavou Radek. Pak se na semináři o marketingu ve sportu dozvěděl o PPC reklamě Brno a rozhodl se to zkusit.
"Spojili jsme se s borci z PPCprofits.cz, který nám pomohli nastavit kampaň. Nebudu ti lhát, byl jsem skeptickej. Připadalo mi to jako vyhazování peněz. Ale to, co se stalo pak, mě úplně odrovnalo," usmívá se Radek. "Během prvního měsíce se nám přihlásilo dvakrát víc dětí než obvykle. A to nemluvím o telefonátech od rodičů, kteří chtěli více informací."
Klíčem k úspěchu bylo dobré cílení a správně napsané inzeráty. "Zjistili jsme, že nejvíc funguje, když necílíme jen na děti, které chtějí hrát hokej, ale i na rodiče, kteří hledají jakoukoliv sportovní aktivitu. V inzerátech jsme zdůrazňovali, že u nás může začít i dítě, které nikdy nehrálo, že máme přátelské prostředí a že nejsme továrna na profesionály, ale klub, kde si hokej hlavně užijí."
Jak na PPC reklamu v Ostravě, když nemáte marketingové zkušenosti
Ostrava je specifický trh – sportovních klubů tu není málo, ale konkurence v online prostoru není tak brutální jako třeba v Praze. To dává i menším klubům šanci prorazit s relativně malým rozpočtem.
"My jsme o PPC reklamě Ostrava nevěděli zhola nic," přiznává Jitka, která vede malý klub sportovní gymnastiky. "Já jsem učitelka tělocviku, ne marketérka. Ale měla jsem pocit, že vyhazujeme prachy za inzeráty v tisku, který už nikdo nečte."
Jitka se nakonec rozhodla oslovit agenturu, která se na PPC specializuje. "Koukala jsem na PPCprofits.cz, protože je doporučil známý. Měla jsem strach, že to bude drahé, ale nakonec nás to vyšlo levněji než ty inzeráty v novinách. A hlavně to fakt fungovalo."
Pokud jste jako Jitka a o PPC nevíte nic, tady je pár základních věcí, které byste měli vědět:
Za prvé, nemusíte do toho jít po hlavě s obřím rozpočtem. Začněte s malou částkou, třeba pár tisíc korun měsíčně, a sledujte výsledky. Funguje to? Přidejte víc peněz. Nefunguje? Upravte kampaň.
Za druhé, fotky a videa jsou k nezaplacení. Ukažte děti, které se baví, ukažte reálné tréninky, ne profesionální fotky z fotobanky. Lidi chtějí vidět, kam svoje dítě posílají.
Za třetí, buďte konkrétní v tom, co nabízíte. "Nábor dětí do hokeje" je nuda. "Hokejová přípravka pro začátečníky od 6 let, první měsíc zdarma, zapůjčíme výstroj" – to už zní líp, ne?
SEO a PPC: Jak spojit dlouhodobou a krátkodobou strategii
Teď trochu odbočím k SEO, protože tohle je věc, kterou hodně sportovních klubů podceňuje. SEO (optimalizace pro vyhledávače) je jako maraton, zatímco PPC je sprint. Ideální je kombinovat obojí.
"My jsme začali s PPC reklamou Brno, abychom rychle získali nějaké nové členy," vysvětluje Daniel, který vede tenisovou školu. "Ale souběžně jsme začali pracovat i na SEO – psali jsme články o tenisu pro začátečníky, tipy pro rodiče, rozhovory s našimi trenéry. Po půl roce jsme začali být vidět i v organických výsledcích a mohli jsme trochu omezit PPC. Teď používáme PPC hlavně v období náborů a před letními kempy."
Tohle je strategie, kterou doporučuju každému sportovnímu klubu. Začněte s PPC, abyste rychle získali viditelnost a první členy. Využijte příjmy od těchto nových členů k budování obsahu pro SEO. Časem budete moct snížit výdaje na PPC a těžit z organické návštěvnosti.
Roman z plaveckého klubu v Ostravě mi k tomu říká: "Za rok jsme díky kombinaci PPC reklamy Ostrava a kvalitního obsahu na webu snížili náklady na získání jednoho nového člena z přibližně 500 Kč na necelých 200 Kč. A to už je ekonomika, která dává smysl i pro neziskovku, jako jsme my."
Nejčastější chyby, kterých se sportovní kluby dopouštějí v online marketingu
Za ty roky, co se motám kolem sportu a marketingu, jsem viděl spoustu přešlapů. Tady jsou ty nejčastější:
Nejhorší je cílit na všechny. Tvůj florbalový klub v Ostravě nemusí oslovit celou republiku. PPC reklama Ostrava by měla cílit primárně na lidi z Ostravy a okolí, maximálně z Moravskoslezského kraje. Všechno ostatní jsou vyhozené peníze.
Druhý průšvih je nuda v přímém přenosu. "Nábor nových členů" nebo "Přijďte sportovat" nikoho nezaujme. Buď konkrétní a nabídni nějakou výhodu – první trénink zdarma, zapůjčení vybavení, slevu pro sourozence, cokoliv.
Třetí chyba je strašidelný web. Znám kluby, které mají skvělou PPC kampaň, ale web, který vypadá, jako by ho v roce 2005 dělal trenérův synovec v rámci školního projektu. Když už investujete do reklamy, investujte i do slušného webu. Nemusí být super fancy, ale měl by obsahovat aktuální informace, kontakty a hlavně by měl fungovat na mobilu.
A poslední, ale možná nejdůležitější – nedostatečné sledování výsledků. "My jsme půl roku lili prachy do kampaně a pak zjistili, že nemáme nastavené sledování konverzí," přiznává Robert z brněnského volejbalového klubu. "Neměli jsme tušení, jestli k nám lidi přicházejí díky PPC reklamě Brno nebo jen tak náhodou. Teď už víme líp a ptáme se každého nového člena, kde se o nás dozvěděl."
Kam se bude vyvíjet marketing sportovních klubů v příštích letech
----------------------------------------Online marketing ve sportu se bude dál vyvíjet a je dobré vědět, co nás čeká. Podle Martina z PPCprofits.cz, se kterým jsem nedávno mluvil na konferenci o sportovním marketingu, bude čím dál důležitější video obsah.
"Už teď vidíme, že inzeráty s videem mají mnohem vyšší proklikovost než statické reklamy," vysvětluje. "A není to jen o proklicích. Lidi, kteří zhlédnou video z tréninku nebo ze zápasu, mají mnohem větší šanci, že skutečně přijdou. Vidí, do čeho jdou, snižuje to jejich nejistotu."
Další trend je větší personalizace. To znamená, že vaše PPC reklama Brno nebo PPC reklama Ostrava může být mnohem specifičtější a cílit třeba jen na rodiče dětí určitého věku nebo s určitými zájmy.
A v neposlední řadě se budou stále více stírat hranice mezi různými platformami. "Dřív jste měli Google Ads, Facebook Ads a tak dále jako oddělené věci," říká Martin. "Dneska už můžete jednu kampaň rozjet napříč platformami a oslovit lidi tam, kde jsou aktivní. To je pro sportovní kluby super, protože nemusí vyvíjet několik různých strategií."
Závěr: I malý klub může být online vidět
Když to celé shrnu – doba se změnila a sportovní kluby, které chtějí přežít a růst, se musí změnit s ní. Online marketing, zejména PPC reklama, není žádná raketová věda ani luxus pro bohaté. Je to nezbytnost a při správném nastavení může fungovat i s malým rozpočtem.
Jak mi řekl Milan z úvodu článku, když jsem ho potkal o půl roku později: "Víš co? Měl jsem trénovat sport, ne studovat marketing. Nakonec jsem to hodil na profíky z PPCprofits.cz a oni nám s tou PPC reklamou Brno pomohli. Za poslední sezónu jsme nabrali o 30 % víc dětí a poprvé po pěti letech jsme nemuseli rušit žádnou věkovou kategorii kvůli nedostatku hráčů."
A to je přesně ten výsledek, o který jde. Sport má být o radosti z pohybu, o výchově nové generace, o fair play a týmovém duchu. Ne o zoufalém shánění členů a přežívání od sezóny k sezóně. Pokud váš klub ještě nepoužívá online marketing, je nejvyšší čas začít. A pokud nevíte jak, najděte si někoho, kdo vám pomůže, ať už je to marketingově zdatný rodič ve vašem klubu nebo profesionální agentura. Ta investice se vrátí – v podobě nových členů, větší viditelnosti a v konečném důsledku i více prostředků na to, co je skutečně důležité: kvalitní sportovní přípravu.
Publikováno: 29. 03. 2025
Kategorie: sport